W dniach 22-23 kwietnia w Ośrodku "Orle Gniazdo" w Hucisku odbyła się kolejna konferencja w ramach grantu, pt. Twórczość Henryka Sienkiewicza a korespondencja sztuk i obecność w mediach. Organizatorami konferencji byli Wydział "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Uroczystego otwarcia obrad dokonali prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki oraz dr hab., prof. AJD Agnieszka Czajkowska.
W obradach wzięli udział badacze twórczości Sienkiewicza z wielu ośrodków akademickich w Polsce. Wystąpienia konferencyjne oscylowały wokół oddziaływań dzieł Henryka Sienkiewicza na inne teksty kultury, w tym muzykę, na sztuki plastyczne i wizualne (fotografię, teatr, film). Poszukiwano też miejsca dla Sienkiewicza w obecnym kanonie lektur szkolnych.
Obradom przysłuchiwała się młodzież z częstochowskiego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. Konferencję zakończył panel dyskusyjny poświęcony metamorfozom Sienkiewicza, w którym wzięli udział Wykonawcy grantu i zaproszeni goście.
Sienkiewicz w literaturze i krytyce literackiej, Ustroń 2017
Konferencja Twórczość Henryka Sienkiewicza a korespondencja sztuk i obecność w mediach. Hucisko 2016
Sympozjum Sienkiewicz ludyczny. Śmiech Sienkiewicza-Śmiech z Sienkiewicza. Łuków/Wola Okrzejska 2015
Konferencja Sienkiewicz polityczny. Sienkiewicz ideologiczny. Warszawa 2015
W wyniku postępowania w trybie Zapytania Ofertowego na wydawcę serii "Henryk Sienkiewicz. Nowe odczytania" wybrano Wydawnictwo DiG
Konferencja Henryk Sienkiewicz w szkole, bibliotece i muzeum Kraków — 2014
Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych na podstawie decyzji numer DEC-2012/06/A/HS2/00252.